Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

 

Interview poskytnuté pre Miestny úrad mestskej časti Bratislava
- Staré Mesto, uverejnený v Prešporských novinách 25.5.2006
 
 
1.     Vieme o vás , že ste aktívnou chovaľelkou psikov yorkshire terriéra.
     Vždy ste mali len toto plemeno
 
 Prvého psíka som si doniesla domov v treskúcom mraze z ulice vo februári v roku 1967. Matka ma nevyhodila a otec, ktorý od malička vyrastal na majeri medzi zvieratami ho bezodkladne skultúrnil. Tak s nami začal žiť Boby – pôvodom temer foxteriér. Na následky podchladenia s nami dlho nezostal. I napriek dlhodobej liečbe sa nám ho nepodarilo zachrániť.
Na vianoce toho istého roku som dostala psíka nemeckého boxera Bennyho z Brna. Sprevádzal ma mojim detstvom celých 11 rokov. Bol to PÁN PES, ktorý mi bol vždy oporou. Miloval deti a ku koncu svojho života pomáhal ťažko chorej priateľkinej matke. Dá sa povedať, že plnil funkciu asistenčného psa. To isté ochorenie ukončilo veľmi rýchlo i jeho život.
Následovala sučka nemeckej dogy Candy – taktiež pôvodom z Brna. Bola to prekrásna, veľmi inteligentná sučka, dosahujúca výstavné úspechy. Ale mala jednu chybu – nebola boxer.
A tak som hľadala psa s podobným exteriérom ako bol Benny. V roku 1982, už do rodinného domu, k nám zavítalo šteniatko nemeckého boxera – Maťko, ktorý mi od počiatku pomáhal s výchovou Yorkov. Dožil sa prekrásnych 14 rokov v plnom zdraví.
 
Plemeno Yorkshire terriér zaujalo v roku 1982 moju najlepšiu priateľku, ktorá si priala šteniatko ako svadobný dar. Naštudovala som si dostupnú literatúru a oslovila som pár chovateľov v Čechách. Po roku čakania som dostala strohé vyrozumenie z Ústí nad Labem. Celá nadšená som šla 1.mája 1983 pre prvého vysnívaného Yorka - psíka Chita.
 
Bol následkom príbuzenskej plemenitby, chovaný v nevhodných podmienkach, neštandardný s dedičným ochorením kolenného kĺbu. Dožil sa krásnych 13 rokov ale len vďaka veľkej lásky jeho majiteľky k nemu a starostlivosti veterinárov na klinike v Zürichu. 
Tento psík bol žiaľ mementom toho, čomu sa snažím predchádzať vo svojom chove !
Bol u nás temer rok, pokiaľ sa mi podarilo v tej dobe vybaviť všetky náležitosti na export psa do Lichtenštajnska.
V roku 1984 ma kontaktovala ako ďalšia z pôvodne oslovených chovateľov Yorkov pani Andelová z Kroměříža, či mám ešte záujem o šteniatko. Nezáväzne som sa dohodla na návšteve. Bola som znechutená a sklamaná z predchádzajúcej neserióznej skúsenosti s týmto plemenom.
Na prvý pohľad s pani Jindrou  sme si obe uvedomili, že to je osudové zoznámenie. Pani Jindřiška bola ako Slniečko a okolo pobehovala smečka šťasných zdravých Yorkov, odzrkadľujúcich jej naturel, prekypujúci energiou a veselosťou.
Tento obraz mi zostal na veky v mojom srdci ! 
 
Hoci som už Yorka nechcela, odniesla som si domov, dodnes neviem ako, drobnú sučku Odiseu Star of Karan – provokatérku, ktorá nemohla ďalej zostať v  kolektíve Yorkov. Beruška sa stala rodinný miláčik a osobný ochránca nášho boxera. Vážila v dospelom veku 1,80 kg. Nebola veľká vzrastom ale jej osobným šarmom. Nikdy som nemala zámer, stať sa chovateľom. Nevedela som si predstaviť, ako sa budem lúčiť so šteniatkami. Po dlhom prehováraní pani Andělovou sa naša Beruška stala temer v šiestich rokoch matkou. Zvládli sme to bravúrne, bez akýchkoľvek komplikácií. Bola si sebaistá, dobrá matka a  jej deti boli jej neuveriteľnými kópiami. Odišla po tichu vo veku temer 14 rokov, s výzorom krásneho prototypu Yorka, s kompletným chrupom a s dlhým hodvábnym vlasom. V tom roku ešte získala na klubovej výstave titul „Najkrajšieho veterána“.
 
Písal sa rok 1987 a pani Jindřiška si zlomila nohu. Po jej návšteve sa nám rozrástla família o XéniuAjku Star of Karan. Vtedy boli naši spolubývajúci nemecký boxer, kocúr a 3 Yorkie dámy.
 
Základ môjho chovu som postavila na sučkách z chovateľskej stanice Star of Karan pani Andělovej z Kroměříža a psíkoch CH.Gin Gin a ICH Fra Diavolo von kleinen Trianon pani Illiany  z Wiener Neustadtu.
Týmto by som chcela obom dnes už nebohým chovateľkám vyjadriť úctu a obdiv,  ich záslužnej chovateľskej činnosti ako i poďakovanie za trpezlivosť, s akou sa mi ako začiatočníkovi venovali.
 
Plemeno Chinese Crested Dog sa k nám dostalo v decembri 1999 z útulku pre psov v Zürichu. Automaticky po úmrtí majiteľky bol Limelight Stardust the Legend of Shangrila – Moric odobratý od nebohej a umiestnený do karantény v útulku pre zvieratá. Jeho chovateľka pani Centa ma oslovila a prosila, že ona si ho nemôže nechať, ale neprežila by, keby jej pes zostal v útulku. A tak som z večera do rána uvítala 2 ročného powdera psa, s neopísateľne božskou povahou a s výzorom snehovej vločky. V začiatkoch mi radila pani Editka z Kľačna. Týmto by som jej chcela za veľmi cenné informácie, ktoré by som inak nadobudla len cestou tŕnistých skúseností.
 

 
2.     Váš prvý psík bol pes alebo fenka
 
Nikdy som nemala chovateľské zámery a preto som roky mávala  psíka – právoplatného člena rodiny. Nevedela som si predstaviť, ako sa budem lúčiť so šteniatkami a nenaučila som sa to dodnes. Pre každého človeka je nezabudnuteľný zážitok to vlastné prvé odchované šteniatko. Raz si to treba vyskúšať.
 

 
3.     Mohli by ste poradiť tým, ktorí rozmýšľajú nad kúpou,
     čo ich čaká práve pri tomto plemene
 
Ťažko nájdeme iné trpaslíčie plemeno, ktoré by sa mohlo porovnať krásou, odvážnym temperamentom a láskyplnou prítulnosťou k Yorkovi. Je najmenší zo všetkých teriérov, útly ale zároveň i pevný psík o hmotnosti do 7 pondov = 3,175 kg a o výške 22 až 24 cm, odetý do modrého a zlatého hodvábu – skutočne kráľovského šatu.
 
V pôvodnej anglickej literatúre opisujú charakterové vlastnosti Yorkshire terriéra následovne :
„Je aktívny ako mladá mačka, má dlhý život ako obzvlášť rozpustilý špic, je uvoľnený od všetkých abnormalít, plný teriérskeho charakteru a inteligencie. Je prekrásny na pohľad, skrátka je to inkarnácia všetkých kladných vlastností perfektného trpazlíčieho psa.“
Na prvej výstave, ktorá sa konala v roku 1980 v Birminghame mali posudzovatelia Yorkshire terriérov biele rukavičky. Len tak mohli zistiť, či sa na dosiahnutie potrebného odtieňa srsti nepoužilo farbivo. Nikdy, ani dnes sa použitím umelých farbív nepodarilo dosiahnuť hlboko oceľového modrého lesku uhlia, ožiareného slnkom.
 
Srsť Yorkieho zodpovedá svojou štruktúrou ľudskému vlasu. Starostlivosť o srsť závisí od ambícií majiteľa.
S ošetrovaním srsti treba začať od malého šteniatka. Je potrebné denné česanie – premasírovanie pokožky, vyčesanie prachu a nečistôt zo srsti, dôležité je zvykanie si na denné procedúry. Na ošetrovanie používame kvalitné kefy, hrebene, šampóny, balzámy, oleje a kozmetiku.
Ak sme si vybrali dlhosrsté plemeno, môžeme túto skutočnosť rešpektovať a zabezpečovať mu s tým súvisiacu dennú starostlivosť o srsť a kochať sa v prekrásnej ligotavej srsti. Obdivovaný ideál tohto plemena je pes  veľmi dlhým rovným vlasom, zarovno podstrihnutým, spadajúcim na šírku dlane (cca 2 cm)  cez hranu zamätového výstavného podstavca. Aby si nestúpal po vlastnej srsti, natáča sa do špeciálnych ľahkých hodvábnych papierikov a ochranných folí, ktoré sa fixujú latexovými gumičkami, odolnými proti rozkladu pôsobiacich olejov, ktorými sa impregnuje natáčaná srsť.
 
Na ochranu srsti Yorkov sa používajú ochranné kabátiky – overaly (s predĺženým rukávom i golierikom), aby chránil zabalenú srsť.
 
Osrstenie je vizitkou tak majiteľa ako i celkovej kondície a zdravotného stavu psíka. Rovnako dôležitá je kvalita i farba vlasu, ktorá je výsledkom vyváženej stravy a ošetrovaním vlasu Yorka. Starostlivosť o srsť
závisí od ambícií majiteľa. Pri dnešnej konkurencií na výstavách nemá udržiavaný York šancu získať ocenenie výborný.
 
Ošetrovanie srsti výstavného jedinca je oveľa náročnejšie. Ak chcete dosiahnuť výstavné úspechy, v závislosti od zručnosti majiteľa trvá takáto procedúra bez kúpania cca 0,5 hod. a opakuje sa 2 – 3 razy týždenne.
 
Hodvábna srsť Yorka nemá podsadu,  za predpokladu, že bude dobre ošetrovaná a minimálne odmasťovaná sa neplstí sa. Yorka kúpme podľa potreby, alebo každých 4 - 5 týždňov.
 
Neudržiavaná a nečesaná srsť sa splstnatí a môže spôsobiť psíkovi kožné problémy. Rozčesanie je nepríjemné, vyžaduje si trpezlivosť a časovú náročnosť. Ak nemáte čas alebo výstavné ambície, z  hygienických dôvodov je oveľa oblúbenejší u väčšiny majiteľov Yorkov pekný krátky zostrih srsti, v závislosti od ročného obdobia.
 
K celkovej starostlivosti patrí kontrola a čistenie zubov, čistenie a odstraňovanie chĺpkov z vonkajšieho zvukovodu, skracovanie pazúrikov, vystrihávanie srsti medzi vankúšikmi na tlapkách, vyprázdňovanie análnych žliazok, pravidelné aplikovanie preparátov proti vonkajším a vnútorným parazitom.
 
Žiaľ, stal sa York TOP módnym hitom a dnes patrí medzi najrozšírenejšie plemeno psov o čom svedčia zápisy v Slovenskej plemennej knihe psov za roky 2000-2005, kedy bolo zapísaných 738 vrhov o počte 2 354 šteniatok a to zanedbávajúc produkciu šteniatok neevidovaných v SPKP - bez preukazu o pôvode.
 
                            Informatívny prehľad zápisov plemena YT v SPKPza obdobie r. 2000-2009
 
Obdobie
rokov
Počet zapísaných
vrhov v SPKP
Počet zapísaných
    šteniatok
Dovoz
Vývoz
2000
96
298
5
20
2001
110
351
5
12
2002
114
352
5
29
2003
113
371
4
11
2004
155
502
13
50
2005
150
480
14
22
2006
158
507
18
51
2007
169
555
12
74
2008
165
581
10
83
2009
129
428
14
48
 
 
Yorkshire terriér svoj pôvod nezaprie, je príliš ostrý a temperamentný na to, aby sa stal bytovým maznáčikom. Je živý a neúnavný sprievodca najmenšieho formátu. Nie sú zriedkavosťou i dobre urastený psy, ktorý sú výborný spoločníci na dlhé prechádzky a horské túry.
 
Záujemcov, ktorý si chcú obstarať prvé šteniatko môžu ovplyvniť lákavé inzeráty v novinách. Nie každý, kto ponúka šteniatka alebo mladých Yorkov je skutočne ich chovateľom, ale môže byť len sprostredkovateľom, ktorý ich predáva výhradne za účelom zisku !
 
Z uvedených dôvodov sa je potrebné sa vyhnúť spontánnej kúpe.
 
Nie je jednoduché vybrať si z vrhu to správne šteniatko . Všetky sú na prvý pohľad rozkošné. Voľba závisí od budúceho účelu, či chceme láskyplného spoločníka, ktorý s nami prežije veselý psí život, alebo máme ambície na dosiahnutie vyšších chovateľských a výstavných cieľov. Pred posledným verdiktom, pri výbere nového člena rodiny, by ste mali navštíviť viac chovateľských staníc, aby ste mohli porovnať celkový zdravotný stav psíka, ktorý reprezentuje neuveriteľná vitalita, prirodzená nebojácnosť a hravosť. Prestrašené šteniatka zostávajú trvale bojazlivé.
 
Pri výbere je v nemalej miere dôležitá čistota zvieratka – lesklá srsť bez lupín a ektoparazitov ( blchy, roztoče, svrab a pod.), svetlá pokožka bez príznakov dermatitíd, poranení, chirurgických zákrokov. Zvyšky stravy, či stolice sú vizitkou svedčiacou o serióznosti chovateľa.
Šteniatka je potrebné pozorovať pri pohybe. Ak je pohyb nekoordinovaný, psík chodí stále dookola, naráža do nábytku, kríva, nie je ľútosť na správnom mieste a kúpu takéhoto psíka považujte za bezpredmetnú.
 

 
 
4.     Komu odporúčate fenku a komu psíka
 
Pri nadobúdaní šteniatka treba pristupovať kriticky. Seriózny chovateľ vedie informačné rozhovory, chce vedieť, či sa jeho malé psie dieťa dostane do správnych rúk a bude mať zaručený dobrý psí život.
York sa dožíva 12 a viac rokov. Nie je ojedinelý vek 16 – 17 rokov.
 
Podľa rád skúsených kynológov, psík skôr priľne k žene a sučky inklinujú k mužom. To je i moja skúsenosť. 
Nie je možné jednoznačne skonštatovať, komu sa aké pohlavie hodí. Mladým adeptkám, ako i starším dámam, by som skôr doporučovala sučky.
 
Dôležitejšie ako pohlavie, je odhadnúť temperament a povahové vlastnosti šteniatka a podľa toho vybrať budúceho majiteľa, aby jeden z nich pre rozdielnu vitalitu a povahu netrpel a nečinil svojho spolubývajúceho ďaľšie roky nešťastným.
 
York je osobnosť a už na šteniatku vidíte, či bude hyperaktívny, alebo zostane domáci maznáčik. Sú typy, ktoré potrebujú niekoľko hodinový aktívny pohyb, záhradu a sú spoločenské. Radi upútavajú pozornosť za akúkoľvek cenu – sú to rodený klauni. Sú vysoko inteligentný, rýchlo sa učia a je potrebné denne ich zamestnávať i napr. výcvikom agility.
 
Naproti tomu sú Yorkovia, ktorý sa od malého šteniatka správajú spôsobne, potrpia si na pravidelné denné rituály, kľud, pohodu, zostanú decentne učesaný a sú vždy poslušný. Ale takých je rozhodne menej. 
 

 
5.     Koľko šteniatok má jeden vrh
 
Štandardný Yorkshire terriér má hmotnosť do 3 kg. Ak sú partneri primeraný, priemerne sa vyskytujú vo vrhu 3 šteniatka. Výnimočne sa narodí 1 ale môže sa ich narodiť i 6.
 
Obľúbenosť rasy je nehanebne využívaná. Ak chovateľ propaguje vrhy sústavne a má pričasto veľmi početné vrhy, ak sa cena šteniatka vymyká priemeru, ak šteniatko nezodpovedá štandardu alebo inzerovanej kvalite a veku, doporučujem pred podpísaním kúpnej zmluvy, prehliadku u veterinárneho lekára, prípadne vyžiadanie si testu DNA.
  

 
6.     Nemáte problémy pri umiestnení šteniatok
 
Mám chovateľskú stanicu SACRAE SCARABEUS s dlhoročnou tradíciou. Za túto dobu som si vychovala svoju líniu, ktorá možno vďaka mojim začiatkom s nemeckými boxermi má kratšie čumáčiky a vyrovnanú veľkosť. Dbám o využívanie len 100 % zdravých zvierat v chove s atestami, dnes možno nie moderných, ale klasického anglického typu, jemnejšej kostry. Matkami sa stávajú sučky v 3. roku života, až keď sú dostatočne vyspelé. Skôr musím mať záujemcov o šteniatka, ako prístupim k rozhodnutiu nakryť sučku. Vzhľadom na veľkosť mojich sučiek nemávam mnohopočetné vrhy. Ale dobrého nikdy veľa nebýva. V minulosti som mala šteniatka zo zahraničných pripúšťaní ešte na „devízový prísľub“. Nemám záujem svoje YT deti za každú cenu predávať a  ponúkať všade mojich psov na plemenitbu. Považujem to jednak, ako stret záujmov s mojou funkciou v Slovenskom klube chovateľov teriérov a foxteriérov ale i potrebu rešpektovať v chove určitú kultúru a hygienu.
Šteniatka zostávajú doma alebo u mojich priateľov. Najčastejšie končia v rámci môjho profesionálneho pôsobenia ako asistenti v lodnej doprave alebo asistenti investorov mnou realizovaných stavieb. Mnoho ich ide opäť k tým istým majiteľom, po tom, čo sa rozlúčili s ich predchodcami. Zatiaľ som bez inzercie umiestnila všetky moje YT deti a vnúčatá do rodín, kde majú zaručený spokojný život. A majú veru dlhý život 15 až 16 rokov. Počas mojej chovateľskej činnosti som importovala Yorkov z Anglicka, Švajčiarska, Rakúska, Maďarska a v chove som využila mnoho zahraničných plemenníkov renomovaných chovateľských staníc, ktorý sa nevyskytovali v preukazoch pôvodu iných slovenských chovateľov. 
 

 
7.     Aká je abeceda chovateľa čo všetko by mal ovládať
 
Skúsenejší chovatelia si uvedomujú, že udržanie kvality chovu je rozhodne ťažšie ako jeho vlastné založenie, hoci i to v dnešnej dobe vyžaduje nielen dokonalú znalosť štandardu plemena ale i ďaľšie nevyhnutné poznatky.
Skutočný chovateľ Yorkshire terriérov vie, že v chove sú „dominantné matky“ , tzn. že sa prenášajú genetické vlastnosti matky viac ako genetické vlastnosti otca.
Tradičný chov s prešľachteným materským kmeňom si vytvorí časom svoj typ, ktorý cudzí krycí pes nie vždy dokáže ovplyvniť podľa našich predstáv. Pri výbere chovného psa je dôležité poznať líniu jeho matky.
Dedičnosť chovného psa sa nám preukáže až počas niekoľkých rokov.
 
Chov Yorkshire terriérov je typický príklad človeka a zvieraťa s narušenou rovnováhou chovu a vzťahu k nemu.
 
Nechcem opisovať Yorkov chovaných v klietkach, kedy pre majiteľov prestávajú byť živými tvormi, sú reprodukčnými prostriedkami držanými v horších podmienkach ako hospodárske zvieratá. Verím, že čoskoro sa i v SR znovelizuje zákon na ochranu zvierat.
 
Expanzívny chov má neblahé následky na ich zdravotnom stave. Stále častejšie sa uplatňujú v chove jedinci, ktorí by mali slúžiť ľuďom len pre potešenie. S ochoreniami kože, očí, s vrodenými dispozíciami chybného vývoja kĺbov končatín, vrodenými dispozíciami k zlomeninám, s ochoreniami obličiek, pečene, alergiami a s rôznymi infekčnými a bakteriálnymi ochoreniami.
 
Zo strany takýchto chovateľov a majiteľov takýchto krycích psov ide o zámernú degeneráciu plemena !
 
 Skutočný chovateľ poskytne novému majiteľovi všetky informácie o opatere, kŕmení, návykoch a bežnej starostlivosti o psíka. Udržiava trvalý kontakt s novým majiteľom a cíti sa byť za svojho odchovanca odpovedný.
 

 
8.     Šijete na zákazku alebo je možné vaše oblečky pre psikov dostať aj v obchode
 
Špecializujeme sa len na zákazkové šitie. Uprednostňujeme kvalitu pred kvantitou ako i jedinečnosť nami navrhovaných modelov. V prípade záujmu si klienti môžu  modely zakúpiť alebo objednať.
SCARABEUS SERVIS poskytuje kompletné kynologické služby v spolupráci s veterinárnou poliklinikou BAJVET na Bajzovej ulici v Bratislave. Akéhokoľvek psíka upravíme, okúpeme, ostriháme i vhodne oblečieme.
 
Srsť psíkov je potrebné chrániť hlavne pred nečistotami a vlhkom. Tým si ušetríte množstvo práce pri udržovaní jeho srsti. Správny druh materiálu a vhodne zvolený strih oblečenia pre psíka, vylúdi úsmev i zo zachmúrenej tváre, spoľahlivo ochráni jeho srsť, zabezpečí mu tepelnú pohodu a Vám ušetrí čas, nakoľko po každej prechádzke u dlhoststého plemena je nevyhnuté očistenie psíka. Tak ako sa obliekame my, musíme mať k dispozícií ošatenie i pre nášho štvornohého spolubývajúceho.
Veľmi pohodlné trikotové, farebne vtipné materiály budú radi nosiť na doma. Na prechádzku im môžeme obliecťpohodlný jogingový úbor, alebo teplý mikroflisový kabátik, ktorý po návrate z prechádzky vyzlečieme a operieme a náš štvornohý spoločník sa poteší, že unikol hygiene vo vani, ktorú tak nemá rád.
 
Pre rôzne príležitosti máme v ponuke :
-         domáce oblečenie z trikotu pre naháčikov,
-         ochranné kabátiky pre dlhosrsté plemená
-          ochranné overaly pre plemená psov so srsťou špeciálne ošetrovanou a pestovanou na výstavy,
-         ošatenie pre bielych psíkov na leto, ako ochrana pred ÚV žiarením,
-         ošatenie na prechodové ročné obdobia z mikroflísu, ktoré je možné kombinovať so zateplenou vestou
      so šušťákoviny, alebo pršiplášťom,
-         zimné futrované kombinézy, vesty,
-         modely na spoločenské príležitosti, svadobné, večerné a plesové šaty,
-         športové odevy maskáče, plášte,
-         kožušky,
-         overaly bavlnené po veterinárnych zákrokoch. 
 
Na zákazku sme zhotovili i záchrannú plávaciu vestu, ako povinnú výbavu pre posádku motorového člna.
 

 
9.     Na aké veľkosti sa orientujete
 
Veľkosti, zvládneme akékoľvek, avšak pri atypických plemenách a či už i postavách potvrdzujúcich blahobytnú kondíciu, potrebujeme odobrať miery a absolvovať min. 1 skúšku.
Obliekli sme tak čivavy, yorkov, naháčov, pudlov, rôzne plemená teriérov, jazvečíkov až po rotweilerov, amerických bulldogov, rodézskych ridžbekov ale i nemecké dogy a všetkých psíkov, ktorých majú majitelia radi.
Našimi zákazníkmi boli i mačky a mini prasiatka. Obliekať našich miláčikov je TREND.
 
 

 
10.           Strihy a modely navrhujete vy sama
 
Prvé strihy boli z mojej tvorby, avšak dnes je ich výhradná autorka a realizátorka v jednej osobe Ing.Oľga Gregorová. Ja sa podieľam len inšpiriratívne, prípadne radou, pri zhotovovaní skôr ochranných zdravotných pomôcok pre zvieratká po chirurgických - operatívnych zákrokoch. Tieto pomôcky konzultujeme s veterinárnymi lekármi a zhotovujeme ich na mieru pred plánovanou operáciou.
 
 
Módne prehliadky sú akýmsi rozdeľovníkom ročných období. Modely sú predvádzané psíkmi – modelkami a verte, že oni vedia čo sa od nich očakáva. Vedia, že sú strebodom pozornosti a vedia, že vyzerajú veľmi obre.
 
 
V roku 2005 sme sa prezentovali na módnych prehliadkach popri :
1.Orieškiáde Viničné
2. Medzinárodná výstava psov Bratislava - INCHEBA
3. Pes sympaťák - Staré mesto - Horský park
4. Šampión šampiónov Bratislava - INCHEBA
5. Kynologický ples  Šamorín – Hotel Kormorán
 
 
 
 
 
 
                                                                          
                                                                          Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Staré Mesto
                                                                          oddelenie správnych činností
 
 

 

 

 


 

 
 
TOPlist